TCMB
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir.

Etkinlikler

Etkinlikler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, “tasarruf bilincinin artırılarak kuruş kullanımının özendirilmesi” amacıyla 2013 yılından bu yana çeşitli faaliyetler düzenlemektedir. Söz konusu faaliyetler ile kuruş kullanımının yaygınlaştırılmasından yola çıkılarak, tasarruf bilincinin yurt genelinde artırılması hedeflenmektedir.

Ekonomide kuruşların yaygın kullanımı, alışverişlerin kuruşu kuruşuna yapılmamasının fiyatlar üzerinde yarattığı yukarı yönlü baskının dizginlenmesi bakımından önemli bir unsurdur. Kuruş kullanımının artırılmasında, tüketiciler ile mal ve hizmet sunanların davranışlarının etkilenmesine yönelik olarak, bir yandan tüketicilerin kuruşlarına sahip çıkmaları ve alışverişlerde para üstü olarak istemeleri, diğer yandan mal ve hizmet sunanların fiyatları kuruş seviyesinde belirleme ve alışverişlerde tüketicilere para üstü olarak düşük kupürlü kuruşları vermeleri konusunda motive edilmeleri amaçlanmaktadır. Tüketiciler ile mal ve hizmet sunanların kuruşların “değersiz” olduğu inancını ortaya koyan davranış kalıplarının ise, “ağaç yaş (fidan) iken eğilir” atasözü kılavuzluğunda, çocuklardan başlayarak değiştirilmesi hedeflenmektedir.

Bu hedefe yönelik olarak farklı platformlarda pilot çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda ilk olarak, İzmir’de 23 Nisan 2013 Çocuk Şenliği kapsamında TCMB adına bilgilendirme standı kurulmuş, çocuklara bilgilendirici ve eğlendirici materyaller ile hediyeler dağıtılmıştır.

“II. Child and Youth Finance International (CYIF) Zirvesi”nde, “I. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi”nde ve “Beşinci İzmir İktisat Kongresi”nde de Bankamız adına bir stant kurularak, kuruş kullanımının yaygınlaştırılarak tasarruf bilincinin artırılması amacına yönelik faaliyetlere devam edilmiştir. 2013 yılında, Ankara’da bazı ilkokullar da ziyaret edilerek, çocuklara konuya ilişkin bilgiler verilerek, hediyeler dağıtılmıştır.

23 Nisan Çocuk Şenliği etkinlikleri kapsamında, 2014 yılında Gaziantep’te 23 Nisan 2014 Çocuk Şenliğine ve 2015 yılında ise Antalya’da 23 Nisan 2015 Çocuk Şenliğine katılım sağlanarak, çocuklar için oyunlar düzenlenmiş, bilgilendirici ve eğlendirici materyaller ile hediyeler dağıtılmıştır.

Tasarruf bilincinin artırılarak kuruş kullanımının özendirilmesi konusunda halkın bilinçlendirilmesi uzun soluklu bir çaba ve süreç gerektirmektedir. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde de farklı proje ve etkinliklerle bu yöndeki çalışmalara devam edilecektir. 

Etkinlikler ile ilgili fotoğraflara buradan, videolara ise buradan ulaşabilirsiniz. 

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI İdare Merkezi Anafartalar Mah. İstiklal Cad. No:10 06050 Ulus Altındağ Ankara Telefon : (+90 312) 507 50 00 | Faks : (+90 312) 507 56 40