Araştırma Yayınları

Araştırma Yayınları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, çalışanları tarafından üretilen akademik çalışmaları çalışma tebliğleri, temel ekonomik gelişmeler notları ve ekonomi notları aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmaktadır. Banka ayrıca yılda iki defa makro ekonomik istikrar, finansal istikrar, likidite yönetimi, ödeme sistemleri ve rezerv yönetimi konularında hazırlanan makalelere yer verilen Central Bank Review adlı hakemli bir dergi yayımlamaktadır.

Çalışma Tebliğleri, Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan araştırmaların hakem değerlendirmesi sürecinden geçtikten sonra sunulduğu bir yayın serisidir. Burada yer alan çalışmalardaki görüşler yazarlarına ait olup Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının görüşlerini yansıtmamaktadır. 2003 yılından önce Tartışma Tebliğleri ve Çalışmalar olarak adlandırılan iki başlıkta yayınlanan araştırmalar, 2003 yılından itibaren Çalışma Tebliğleri başlığı altında birleştirilmiştir. Elektronik olarak erişimi bulunmayan çalışmalar Kütüphanede basılı olarak bulunmaktadır. Söz konusu çalışmalara ulaşmak isteyen okuyucular Kütüphaneden yararlanabilmektedir.

Ekonomi Notları, ekonomik gelişmelere dair tartışmalara zamanlı bir katkıda bulunmak ve  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bünyesinde Türkiye ekonomisi ve para politikası üzerine yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmak amacıyla hazırlanan hakemli bir yayındır. Burada sunulan görüşler tamamıyla yazarlara aittir, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ya da çalışanlarının görüşlerini temsil etmeyebilir. Burada yer alan metnin tamamının başka bir yerde yayımlanabilmesi için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından yazılı izin alınması gerekmektedir.
 

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI İdare Merkezi Anafartalar Mah. İstiklal Cad. No:10 06050 Ulus Altındağ Ankara Telefon : (+90 312) 507 50 00 | Faks : (+90 312) 507 56 40